Skip Navigation
 

Okolica

Nasze gospodarstwo położone jest nad malowniczym starorzeczem Bugu w województwie podlaskim.

W bliskiej okolicy znajduje się kilka miejsc wartych odwiedzenia. Oddalony o zaledwie 5 km Drohiczyn oraz troszkę dalsze , 12 km, Siemiatycze to najbliższe miasta. Za Siemiatyczami znajduje sie Grabarka. Dla wyznania Prawosławnego jest ona tym czym dla Polskich katolików Częstochowa. W odległości niecałych 100 km znajduje się również Puszcza Białowieska. Ewenement przyrodniczy na skalę Europejską.

Drohiczyn

Ze względu na położenie w bezpośrednim sąsiedztwie rzeki Bug i dość wyraźną rzeźbę polodowcową (unikalne walory krajobrazowe) gmina posiada tereny doskonałe do rekreacji i wypoczynku, szczególnie wędkowania. Atrakcyjność terenu podnoszą zabytkowe zespoły sakralne oraz miejsca widokowe - Góra Zamkowa.

W Drohiczynie znajdują się ponadto: muzeum regionalne (zbiory archeologiczne i etnograficzne), muzeum diecezjalne (zbiory mieszczą się w kilku salach. Jest wśród nich sala papieska - z fotelem, na którym w 1999 roku zasiadł w Drohiczynie Jan Paweł II, z obrazami, pamiątkowymi medalami i monetami, okolicznościowymi znaczkami i pocztówkami. W innych salach można obejrzeć zabytkowe rzeźby i obrazy, a także oryginalne dokumenty królewskie podpisane przez Władysława IV, Jana Kazimierza i Augusta II) , Ośrodek Kultury z kinem, stacje paliw (LPG), ośrodek zdrowia, posterunek policji, poczta, bank, apteka.

Siemiatycze

Duże akweny wodne- rzeka Bug, trzy duże zalewy w Siemiatyczach (31,68 ha) - to doskonałe miejsce dla wędkarzy, miłośników kąpieli, spływów kajakowych. Wielkie kompleksy leśne zachęcają do grzybobrania oraz "kuszą" do pieszych i rowerowych wyprawy szlakami Podlasia Nadbużańskiego.

W Siemiatyczach i okolicy warto zobaczyć:

  • kościół pw.Wniebowzięcia NMP, konsekrowany w I połowie XVII wieku
  • zespół klasztorny z początku XVIII wieku
  • synagoga z końca XVIII wieku
  • kaplica ewangelicka z przełomu XVIII/XIX wieku
  • kaplica pw.św. Anny z początku XIX wieku
  • cerkiew śś.Apostołów Piotra i Pawła z 2. połowy XIX wieku
  • park podworski w Bacikach Średnich
  • zabytkowa cerkiew cmentarna w Rogawce
  • tereny po archeologicznych znaleziskach dawnego osadnictwa w Cecelach (eksponaty z wykopalisk znajdują się w Muzeum Archeologicznym w Warszawie).

Święta góra Grabarka http://www.grabarka.kreo.pl

Puszcza Białowieska

Puszcza Białowieska - rozległy kompleks leśny, pozostałość dawnych puszcz: Białowieskiej, Ladzkiej, Świsłockiej i Szereszewskiej, położony w województwie podlaskim oraz na Białorusi. Powierzchnia całej puszczy przekracza 150 tys. ha (z czego w granicach Polski 62 tys. ha). Jest pozostałością ostatnich na niżu Europy lasów naturalnych o charakterze pierwotnym w strefie lasów liściastych i mieszanych. Na jej terenie znajduje się Białowieski Park Narodowy (BPN). Obszar puszczy wchodzi w skład Nadleśnictw Białowieża, Browsk i Hajnówka. Puszcza leży w dorzeczu Narewki i Leśnej.

 chata
 
 
drukuj